Scene Problem Home Remedies

গৰম আৰু বাৰিষা আহিলেই ছালৰ বহু সমস্যা হয়।। বাৰিষাকালত আদ্ৰতাৰ বাবে ছালৰ যথেষ্ট সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। ঠাণ্ডা আৰু তিতা বতৰৰ বাবে ফাংগাল সংক্ৰমণৰ উপৰিও ছালত কলা দাগ, টান আদিৰ দৰে, বহুতো সমস্যা দেখা দিয়ে। অৱশ্যে যদি কেইটামান নিয়ম অনুসৰণ কৰে, তেন্তে কেৱল বাৰিষা কালতে নহয়, গোটেই বছৰ জুৰি ছালৰ বিভিন্ন সমস্যা সহজে পৰিহাৰ কৰিব পাৰে।।

১/মেকআপ নাতোৰোৱাকৈ ৰাতি কেতিয়াও বিচনালৈ নাযাব। যদি আপুনি মেকআপ নাতৰাই শুই থাকে, তেন্তে ছালৰ ছিদ্ৰবোৰ ঘন্টাৰ বাবে বন্ধ হৈ থাকে। ইয়াৰ ফলত ছালৰ গুৰুত্বৰ ক্ষতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। সেয়ে নিশা শুৱলৈ যোৱাৰ আগতে ভিটামিন ই সমৃদ্ধ মেকআপ ৰিমোভাৰ ব্যৱহাৰ কৰি ছাল পৰিষ্কাৰ কৰক।।

২/ৰাতি শুৱলৈ যাওঁতে
ছাল ভালদৰে মশ্বৰাইজ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু মুখৰ ছালখন ভাল নাইট ক্ৰীমেৰে পাঁচ মিনিটৰ বাবে মালিচ কৰক আৰু কোনো মশ্বৰাইজাৰে নহয়। ছালৰ আদ্ৰতা বজাই ৰাখক।

৩/আপোনাৰ মুখত মাস্ক ৰাখি
সপ্তাহত এৰাতি শুৱ। ৰাতিপুৱা সাৰ পাই গৰম পানীৰে মুখ ধূৱ। অৱশ্যে এই ক্ষেত্রত আপোনাৰ ছালৰ প্ৰকৃতি অনুসৰি সঠিক মাস্ক বাচনি কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

৪/গোটেই দিনটোক ধূলি আৰু ময়লাই, মুখৰ ছাল ক্ষতি কৰিব পাৰে। গতিকে আপোনাৰ মুখত মেকআপ নাথাকিলেও, আপোনাৰ মুখ’খন ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰক আৰু ৰাতি শুৱলৈ যোৱাৰ আগতে মুখখন শুকান কৰি মচি দিয়ক। ই ছাল সতেজ কৰি ৰাখিব।

৫/ক্লিনজাৰ বা ফেচৱাছেৰে মুখ ধুই লোৱাৰ পাছত, ছালৰ পিএইচ ভাৰসাম্য হ্ৰাস আৰু শুকান হব পাৰে। এই ক্ষেত্রত আপোনাৰ মুখ ধুই নিশ্চিত ভাৱে এটা টোনাৰ ব্যৱহাৰ কৰক। ই ছালৰ পিএইচ ভাৰসাম্য সঠিক ৰাখিবলৈ সহায় কৰিব।

Add a Comment

Your email address will not be published.